CAUSE I AM A STARSHIP RANGER AND I'M GONNA DO EVERYTHING THAT I CAN TO ALWAYS BE A STARSHIP RANGER!

23. april 2011 at 12:50 | Rouge
Oh hello there! I know I owe you an explanation why this site isn't working at all, so let's talk about it! I have this english-writing mood (lest you didn't notice) so I hope you don't mind that I'm gonna mix Czech and English together because I want to all of you understand and sometimes I just don't know how to say something in English or vice versa. Okay. Also, please ignore mistakes (vocabulary, word order, grammar...) I'm still learning.

Ok. A teď je myslím čas na chvíli přejít do češtiny. Jak už jsem zmiňovala v tom nesmyslu nahoře, dlužím Vám jisté vysvětlení co se tady vlastně dělo, děje a bude dít. A jelikož se za chvíli chystám do kina (Ano v tomhle krásném počasí), vezmu to hodně zjednodušeně.
  • Dělo se tu velké kulové. Možná víte, že v několika posledních svých článcích jsem zmiňovala jistého spolužáka (Prostě mu říkejme Fritol. Přišla s tím kamarádka a dle mého je to přijatelné pojmenování.) a brečela tu nad svými vztahy. Nebudu říkat, že kvůli němu jsem sem přestala chodit, to není pravda...Ale prostě se dělo moc věcí najednou a na blog jsem vůbec neměla čas a nebo náladu.
  • Teď se tu také děje velké kulové. Momentálně se přemáhám, abych se na blog nevykašlala úplně a prostě ho zrušila. Seriously. Už mě to prostě neláká tolik jako dřív. Hodně času trávím na tumblru, kde v podstatě vůbec nic nepřidávám, jen se kochám spamy a výtvory ostatních. Ale jak vidíte, pořád je ve mne kousíček té staré Rouge, který to tu chce udržet na nohách.
  • Co se bude dít je ve hvězdách. Vážně nevím, jestli se tedy přemůžu a zase začnu něco přidávat a nebo se na to vykašlu. Nebo možná změním adresu...Who knows. I don't. Ale včera jsemse pustila do psaní jakési povídky, kterou mám v hlavě už hrozně dlouhou dobu a za kterou může má posedlost Darrenem Crissem, takže pokud by mě to opravdu chytlo, tak možná...Well, like I've said. Who knows.
Okay. I wanted to write more about it but I simply don't have time. It would help if you leave a comment like you know..."Yeah, I'm still following you and it would be awesome and bla bla bla..." whatever.

 


Comments

1 Pauleen Pauleen | Web | 23. april 2011 at 13:19 | React

I'm following you and it would be awesome and and blah blah bla... All right, now seriously.
I'm checking your site almost every day and I'm so glad, you're "back" (or whatever). I just beg you, please don't stop writing... ;) I'd miss you...

2 r e b e c c a r e b e c c a | Web | 23. april 2011 at 15:42 | React

I'm not some kind of bum-sucker or whatever, so I refuse to say what you should do. But remember, if you're not coming back I swear I WILL hunt you down :D And also I would really miss your articles, except  these about Glee :D No I'm kidding. I like your 'blog' personality with everything it takes :D So stop goofing around and come back :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement